Regeneracja pomp próżniowych przy wykorzystywaniu druku 3D - Omni3D
Wszystkie artykuły
Kategoria: CASE STUDY, 20.01.2020

Regeneracja pomp próżniowych przy wykorzystywaniu druku 3D

Firma Luk-Plast zajmująca się recyklingiem tworzyw sztucznych zleciła nam wydrukowanie turbiny pompy próżniowej, będącej elementem linii technologicznej przetwarzania odpadów foliowych na granulat do ponownego użycia.

Naszym zadaniem było zaprojektowanie turbiny, która efektywnie zastąpi dotychczasowy element wykonany z mosiądzu oraz stanie się jego trwałym zamiennikiem. Co więcej, wspomniane turbiny pracują w trybie ciągłym i narażone są nie tylko na wysokie temperatury, ale także na agresywne związki chemiczne w środowisku wodno – gazowym, dlatego też szczególną uwagę należało zwrócić na materiał, z którego miał powstać wydruk 3D. Turbina podczas pracy pompy obraca się z prędkością 1400 obr/min, dlatego tworzywo musiało być bardzo wytrzymałe, by sprostać bardzo wysokim obciążeniom mechanicznym.

„Zdecydowaliśmy się na wykorzystanie technologii druku 3D z kilku względów: to duża oszczędność czasu oraz kosztów w porównaniu z zazwyczaj stosowaną metodą produkcji. Wykonanie identycznej turbiny pompy próżniowej z mosiądzu bądź stali nierdzewnej byłoby znacznie droższe, a czas oczekiwania o wiele dłuższy. Co więcej, już 2 lata temu postanowiliśmy zastąpić element linii technologicznej wydrukiem 3D od Omni3D i muszę przyznać, że sprawdza się nawet lepiej niż oryginalna część stosowana przez producenta pompy.”

Łukasz Kubczak, Luk-Plast

Wydruk 3D turbiny pompy próżniowej od Omni3D oraz oryginał wykonany z mosiądzu

Specjaliści Omni3D na podstawie oryginalnej turbiny pompy próżniowej, stosując inżynierię odwrotną zaprojektowali oraz wydrukowali identyczny element z filamentu domieszkowanego włóknem węglowym CF-PA-12. To wyjątkowo trwały materiał z wysoką odpornością termiczną, który najlepiej odpowiadał na potrzeby stawiane przez Luk-Plast.

“Klienci, zauważając rosnące możliwości druku 3D, coraz wyżej stawiają poprzeczkę jeśli chodzi o jego zastosowania. Kiedy 2 lata temu usłyszeliśmy o planowanym wydruku 3D, od razu wiedzieliśmy, że będziemy musieli zastosować nasz najmocniejszy materiał CF-PA-12. Turbina jest dość dużym elementem, ma średnicę 21 cm, więc nasza drukarka Factory2.0 została tak przygotowana, aby wydruk wykonać możliwie szybko. Zewnętrzne powierzchnie wydruku wykonaliśmy z wysoką dokładnością, dyszą o średnicy 0,4 mm, natomiast wypełnienie modelu o gęstości 100% wykonane było dyszą 0,8 mm. Pozwoliło to na znaczne skrócenie czasu wydruku, przy jednoczesnej poprawie parametrów wytrzymałościowych. Z ogromną satysfakcją przyjęliśmy fakt, że element sprawdził się przez ten okres, a zadowolony klient wrócił do nas z prośbą o wykonane turbiny do kolejnej pompy” – podsumowuje Krzysztof Kardach, Chief Technologist Omni3D

Wydruk 3D turbiny pompy próżniowej Omni3D

Parametry techniczne wydruku Omni3D:
Projekt: Omni3D
Materiał: CF-PA-12
Czas druku: 23h
Waga wydruku: 872 gram
Ścianki zewnętrzne: warstwa 0,2 mm; dysza 0,4 mm
Wypełnienie: 100%; warstwa 0,4 mm; dysza 0,8 mm

Udostępnij
Poprzedni artykuł
Wydruk drona w 3D? To możliwe! Drone Race Poznań 2019
Powiązane artykuły