Wszystkie artykuły
Kategoria: WIEDZA, 10.08.2020

Czy druk 3D znajdzie zastosowanie w przemyśle mięsnym?

Nazywam się Tomasz Garniec i jestem Export Managerem w firmie Omni3D Sp. z o. Wcześniej przez blisko 12 lat związany byłem z przemysłem mięsnym jako Product Manager wdrażający rozwiązania maszynowe. Miałem okazje poznać potrzeby produkcyjne oraz wyzwania z jakimi musieli się zmierzać na co dzień. W tej publikacji postaram się uzasadnić – dlaczego przemysłowy druk 3D powinien znaleźć swoje zastosowanie w zakładach mięsnych i dlaczego zasadnym jest to, aby zainteresować się tym właśnie teraz.

Autor: Tomasz Garniec, Export Manager Omni3D

Pandemia Covid-19 spowodowała wiele zmian w sposobie prowadzenia biznesu i zarządzania przedsiębiorstwami w szczególności produkcyjnymi. Firmy szukają nowych możliwości, innowacji, zoptymalizowania produkcji, oszczędności czasu i pieniędzy.

Przez wiele lat pracy z producentami z branży mięsnej poznałem problemy, które wielokrotnie pojawiały się w ciągu tych lat, a które stanowiły bardzo dużo zagrożenie dla utrzymania produkcji. Niestety poprzez niestabilność cenową surowców większość zakładów borykała się w ostatnich latach z balansowaniem na granicy opłacalności i duża część zysku uwarunkowana była wydajnością danej linii produkcyjnej. Każdy przestój był stratą, którą trudno było odrobić. Zakładowe działy utrzymania ruchu, które w znaczącej większości dysponują wiedzą w zakresie faktycznego utrzymania produkcji w blisko 85% przypadków są w stanie w szybki sposób zareagować i wznowić produkcję – co z pozostałymi 15%?

Do tej grupy zalicza się m.in naprawy nieoczekiwane, związane z niestandardowymi elementami – często elektronika, ale również elementy mechaniczne, które ze względów trudnej specyfiki są elementami specjalnie zaprojektowanymi i dostępnymi tylko u producenta. Przy bardzo dobrym rozeznaniu rynku część z tych awarii może być rozwiązana w przeciągu kilku godzin lub dni.

Powyższa sytuacja jest idealnym przykładem, w której druk 3D może znaleźć zastosowanie i znacznie zoptymalizować koszty i wydajność produkcji. Proszę siebie wyobrazić możliwość wydrukowania praktycznie każdego elementu mechanicznego, funkcjonalnego na tyle, aby utrzymać produkcję. Przemysłowy druk 3D znajduje swoje zastosowanie w przemyśle ciężkim, a nawet w przemyśle kosmicznym. Jego rozwój jest ukierunkowany na możliwość wykorzystania coraz to bardziej wytrzymałych materiałów.

To właśnie rozwój surowców, z których można drukować powoduje, że druk 3D może być swobodnie wykorzystywany w branży mięsnej. Możemy już nie tylko drukować z materiałów, które mają zezwolenie do kontaktu z żywnością, ale z wykorzystaniem drukarki 3D możemy tworzyć elementy, które właściwościami będą tożsame z elementami ze stali nierdzewnej lub wytrzymałe na równi z elementami obecnie stosowanymi.

Druk 3D daje także możliwość w aspekcie modyfikacji i „polepszania” części zamiennych , które dzięki kreatywnemu podejściu i wspomnianej już kompletnej wiedzy działów utrzymania ruchu, mogą spowodować, że dana część będzie lepsza, prostsza, wytrzymalsza – a przez to Wasza produkcja będzie bezpieczniejsza.

Jednym z ważniejszych elementów obecnej sprzedaży jest elastyczność oraz szybkość przystosowania się do nowych realiów i potrzeb. Tutaj idealnie wpisuje się przykład obecnej sytuacji Covid19, gdzie z dnia na dzień zostajemy zamknięci w domach. Sklepy zostają zamknięte i musimy zmienić swoje nawyki zakupowe, ale nierzadko też zmieniają nam się potrzeby czy gusta żywieniowe. Producenci chcąc dostosować się do potrzeb rynku balansują pomiędzy brakiem wiedzy na temat stałości sytuacji, czyli brakiem możliwości zaplanowania długoterminowych działań, a chęcią utrzymania się na powierzchni poprzez właściwy poziom sprzedażowy.

Zastanawiacie się co dla tej sytuacji może zrobić druk 3D? Odpowiem – może pomóc. Wyobraźcie sobie, że musicie w szybki sposób dostosować nowe opakowanie do potrzeb rynku lub zmienić wygląd produktu. Druk 3D w swoim założeniu miał i ma w sposób kreatywny dać możliwość szybkiej weryfikacji pomysłu, idei a co za tym idzie przyspieszenia procesu wdrożenia nowości.

Jest to podstawowa funkcjonalność druku 3D, czyli możliwość szybkiego zaprojektowania i sprawdzenia pomysłu – co znacząco skraca proces i co uważam za ważniejsze – eliminuje znacznie możliwość podjęcia złych i kosztownych decyzji.

Optymalizacja, prostota idąca w parze z możliwością minimalizacji ryzyka, jest tym na co zakłady mięsne i cała branża spożywcza stawiają w najbliższym czasie. Mając w swoim zakładzie własną przemysłową drukarkę 3D możecie uniezależnić się od sytuacji zewnętrznej, można wykorzystać kreatywność całego zespołu, ludzi pracujących na zakładzie eliminując zbędne ryzyko i koszty. Druk 3D rozwija się z miesiąca na miesiąc w skali globalnej, a jego pozytywny wpływ na różne gałęzie przemysłu jest coraz bardziej widoczny i odczuwalny. Warto pomyśleć o tym teraz.

 

Kontakt:

LinkedIn: Tomasz Garniec

m. +48 886 618 588

e-mail: tg@omni3d.com

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat druku 3D w branży mięsnej? Obejrzyj nagranie z webinarium MEATing 2020:

Odwiedź też nasz sklep z drukarkami 3D i dowiedz się jaka drukarka 3D sprawdzi się najlepiej w Twojej firmie.

Udostępnij
Poprzedni artykuł
Bezpłatny audyt technologii druku 3D