Wielkogabarytowy druk 3D - Omni3D
Wszystkie artykuły
Kategoria: CASE STUDY, 25.11.2021

Wielkogabarytowy druk 3D

ENGLER F.F to pierwszy na świecie SUPERQUAD. Victor Engler, założyciel firmy SUPERQUAD SLOVAKIA s.r.o., od dziesięciu lat marzył o zbudowaniu własnego pojazdu. Od samego początku jego wizja była jasna, pojazd musi być wyjątkowy i zapewniać nowe, ekscytujące wrażenia z jazdy.

Wizja potężnego super quada, o zdumiewającym stosunku mocy do masy 1:1 (1100 KM na 1100 kg), zbliża się do finalnych prac wykończeniowych. Jednym z zadań zespołu rozwojowego jest rozwiązanie procesu masowej produkcji karoserii, która zostanie przymocowana do samonośnej ramy pojazdu. Jedną z możliwości jest wykorzystanie druku 3D i późniejszej obróbki końcowej wydrukowanej części.

 

Prototyp karoserii dla firmy SUPERQUAD SLOVAKIA s.r.o. wydrukowany został przez naszego partnera Go3D.sk z filamentu ABS + PC na drukarce Factory 2.0 NET. Posłuży on jako ostatnia część pojazdu demonstracyjnego, ale w przyszłości firma rozważa masową produkcję całej karoserii wykorzystując technologię druku 3D. Argumentem, który przemawia za wykorzystaniem elementów drukowanych z filamentu ABS+PC jest ich odporność na uderzenia oraz fakt, że są lekkie, a przy tym niezwykle wytrzymałe.

„Firma Go3D.sk wydrukowała i sfinalizowała dla nas pierwszy element karoserii. Teraz wzmocnimy całą maskę przednią włóknem węglowym. Następnie chcemy użyć wydrukowane części w prototypowym samochodzie i przetestować ograniczenia tej technologii. Gdy wszystko pójdzie dobrze i część zostanie zatwierdzona, będzie pierwszą wydrukowaną częścią, faktycznie używaną w ruchu drogowym.” – mówi Viktor Engler, właściciel firmy SUPERQUAD.

Czas drukowania przedniej części karoserii wyniósł około 690 godzin przy zużyciu 30 kg materiału.

Taki wydruk był możliwy dzięki naszej przemysłowej drukarce Factory 2.0 NET o powierzchni druku 500x500x570 mm.

Chcesz wiedzieć więcej?
Skontaktuj się z naszym specjalistą bądź zapytaj o bezpłatny wydruk próbny.
Więcej o zastosowaniu druku 3D w motoryzacji dowiesz się TUTAJ.

Udostępnij
Poprzedni artykuł
Druk 3D w branży metalowej
Powiązane artykuły