Zastosowanie druku 3D w architekturze - Omni3D
Wszystkie artykuły
Kategoria: CASE STUDY, 08.06.2021

Zastosowanie druku 3D w architekturze

Zastosowanie drukarek 3D w architekturze i budownictwie jest coraz częstsze, a już dziś wielu architektów i projektantów jest przekonanych, że wprowadzenie druku 3D na szerszą skalę będzie prawdziwą rewolucją. Tworzenie funkcjonalnych elementów finalnych – dekoracyjnych, mebli i gadżetów to tylko fragment możliwości jakie daje technologia druku 3D. Poznaj przykłady zastosowania druku 3D w architekturze!

Technologię druku 3D w branży budowlanej ceni się przede wszystkim za szybkość realizacji – formy drukowane powstają nieporównywanie szybciej niż te produkowane tradycyjnie, na przykład metalowe. Ponadto drukowane formy zapewniają większą elastyczność architektom w zakresie wprowadzania w ich projektach nietypowych kształtów i rozwiązań konstrukcyjnych.

Druk 3D w branży budowlanej

Wydrukowanie kilku czy kilkuset sztuk danego elementu może być korzystniejsze niż zlecenie indywidualnej produkcji. Ponadto druk 3D daje nam możliwość wytwarzania produktów o skomplikowanej geometrii, z zastosowaniem szerokiej palety kolorów. Dedykowane materiały do tej branży to ABS, CF-PA, czy PVC. Dlaczego warto rozważyć możliwości druku 3D w branży budowlanej?

Druk 3D to przede wszystkim:

  • Wytwarzanie ilości elementów zgodnie z zapotrzebowaniem i potrzebą klienta
  • Możliwość wprowadzania zmian w modelu
  • Szybkie, kreatywne i indywidualne podejście do produktu
  • Niski koszt wytworzenia dowolnej ilości elementów
  • Redukcja kosztów w sektorze narzędziowym
  • Swoboda projektowania narzędzi pomocniczych lub przymiarowych

Przykłady zastosowania druku 3D w architekturze

Blok szlifierski wydrukowany w technologii 3D to pierwszy przykład zastosowania desktopowej drukarki 3D w branży budowlanej.
Narzędzie specjalnie zaprojektowane do pracy papierami ściernymi zostało wydrukowane na naszej desktopowej OmniSTART z użyciem filamentu ABS-42

Firma INEX System zwróciła się do Omni3D z prośbą o wydrukowanie 15 tysięcy elementów używanych przy produkcji mebli. Druk 3D okazał się najtańszą i najszybszą metodą produkcji wskazanych części – w porównaniu z tradycyjną produkcją nasz Klient zaoszczędził czas (produkcja zakończyła się 21 dni wcześniej), a koszty produkcji zmniejszyły się aż o 79%! Produkcja seryjna realizowana była na dwóch modelach desktopowych drukarek 3D – OmniSTART oraz Omni200 przy użyciu filamentu PET-G. Pełne case-study możesz przeczytać tutaj.

Poznański deweloper ATANER stawiając na komfort i personalizację zwrócił się do Omni3D z potrzebą zaprojektowania zaślepki do drzwi.
W standardzie instalowane będą w budowanych mieszkaniach drzwi wejściowe dostosowane do łatwego montażu samozamykacza. Dzięki temu klient nie musi decydować się na takie specjalistyczne drzwi przy zakupie mieszkania, ale gdyby chciał skorzystać z takiej funkcjonalności to użyte rozwiązanie miało mu to umożliwić. Pełne case-study projektu możesz przeczytać tutaj.

Chcesz wiedzieć więcej na temat możliwości wykorzystania druku 3D?
Skontaktuj się z nami i poznaj możliwości drukarek 3D

Udostępnij
Poprzedni artykuł
Projekt BioElectroCathode – biopaliwa dzięki drukarce 3D
Powiązane artykuły